Zdrada to temat, którego większość z nas woli unikać. Dlaczego? Bo kojarzy się z czymś zdecydowanie negatywnym, z cierpieniem, łzami, utratą zaufania, brakiem stabilności i wieloma innymi kwestiami.

Zdecydowanie łatwiej o niej rozmawiać, jeżeli nie dotyczy bezpośrednio nas. Ale gdyby się tak zastanowić, to właściwie każdy kiedyś ze zdradą miał do czynienia. Jest to bowiem bardzo szerokie pojęcie i chociaż pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się na dźwięk tego słowa jest zdrada naszego partnera w sensie romantycznym, to przecież nie musi dotyczyć jedynie przyprawiania nam rogów. Zdradzić może koleżanka / kolega, przyjaciółka / przyjaciel, współpracownicy, rodzina, słowem: ktokolwiek.

I chociaż rodzajów jest całe mnóstwo, to konsekwencje są właściwie zawsze negatywne. Nie znam osoby, która ze zdrady wyniosłaby same pozytywy. Przecież ona podkopuje poczucie własnej wartości, niszczy relacje, rozbija rodziny i sprawia, że ludziom sufity walą się na głowę.

A jak na zjawisko zdrady patrzy osoba, która o psychice ludzkiej powinna wiedzieć wszystko, no dobra, PRAWIE wszystko? Esther Perel „Kocha, lubi, zdradza”. Zapraszam!

Książka składa się z czterech części:

  1. Przygotowanie gruntu.
  2. Konsekwencje.
  3. Znaczenia i motywy.
  4. Od tamtej pory.

Pierwsza z nich jest swoistym wprowadzeniem w temat. Autorka pisze o tym, że zdrada jest pojęciem niezwykle szerokim. Tak naprawdę każdy z nas co innego traktuje jak zdradę. Dla jednego seks zakończony obustronnym orgazmem jest zdradą. Ktoś inny powie, że bez szczytowania też można zdradzić. Jeszcze inny powie, że pocałunek świadczy o niewierności. A znajdą się i tacy, którzy powiedzą, że rozmowa na Facebooku czy jakimkolwiek komunikatorze również może być zdradą. I właściwie trudno się tutaj nie zgodzić. Sama w trakcie czytania o tym, zaczęłam się zastanawiać, co dla mnie byłoby równoznaczne z brakiem wierności. I przyznam, że do tej pory nie jestem pewna.

W drugiej części autorka porusza temat konsekwencji, które idą za doprawieniem komuś rogów. Pisze o tym, jak to wpływa na psychikę osoby zdradzonej, próbuje odpowiedzieć na pytanie czy są rodzaje niewierności, które sprawiają większy ból niż inne. Opowiada o reakcjach na wieść o zdradzie. Uwierz, że są bardzo różne, a utopienie samochodu w basenie, które było opisane w powieści „Babski wieczór” to kropla w morzu kreatywnych pomysłów skrzywdzonych partnerów 🙂 Czy to dobrze? I dlaczego nie? 🙂 Tego już Ci nie powiem, ale w książce odpowiedź na pewno znajdziesz.

Trzecia część skupia się na tym, dlaczego właściwie ludzie decydują się na to, żeby zdradzić swojego partnera. I znów, motywów jest całe mnóstwo, a wśród nich: poligamia, brak bliskości w związku, chęć spróbowania czegoś innego, niedopasowanie pod względem potrzeb seksualnych, przypadek, fascynacja drugą osobą, geny, przyzwyczajenia, wyjazdy służbowe i tak dalej, i tak dalej. Czy są motywy lepsze od innych? I czy biorąc pod uwagę przyczynę, można wybaczyć zdradę? Ja nie wiem, a Ty?

Wreszcie w ostatniej części Perel podsumowuje całość i rozpatruje zdradę jako coś zjawisko osadzone we współczesności. Szuka jego przyczyn, stara się nie wartościować, podejść obiektywnie.

„Kocha, lubi, zdradza” to książka, która w przystępny, choć naukowy, sposób porusza temat zdrady w związku dwojga ludzi. Autorka podchodzi do niego z wielu różnych stron, co daje czytelnikowi szeroki obraz tego… hm, zjawiska. Oprócz przyjemnego języka i niewątpliwej wiedzy merytorycznej Esther Perel przytacza całkiem sporo opowieści i anegdot, które usłyszała od swoich pacjentów, a także które zostały jej przesłane w momencie, kiedy zbierała materiały do pracy nad tym właśnie tytułem. Myślę, że właśnie te fragmenty są dla odbiorcy szczególnie ciekawe, ponieważ pokazują, jak bardzo jedna niewierność różni się od drugiej i że chociaż teraz powiemy, że my nigdy i nie ma takiej możliwości, to… życie zweryfikuje, czy nasze słowa nie zostaną obietnicą bez pokrycia.

Za udostępnienie książki dziękuję

 

Może cię zainteresować

Szkoła ogarniania według Pani Bukowej, czyli „Weź się ogarnij”
Przeczytaj...
Jak cuda, to tylko pod jemiołą! R. P. Evans, „Tajemnica pod jemiołą”
Przeczytaj...
Zostań diwą PCOS, Amy Medling „Wylecz PCOS”
Przeczytaj...
Mordercy Marines, pedofile i inni. PRZEDPREMIEROWO: „Mindhunter. Podróż w ciemność”
Przeczytaj...
Brak sumienia, socjopatia i głodny pies, czyli „Socjopaci są wśród nas” dr M. Stout
Przeczytaj...